Freephone0800 731 7594
Live Agent Chat
Recently viewed courses
You haven't viewed any courses yet!
You are here

Excellence in Business Training winners announced

31 Jan 2018

More than 160 business people from across the region have been celebrating the achievements of both individuals and businesses at a glittering awards evening at the Eden project.

The Excellence in Business Training Awards 2018, hosted by CCB Training (Cornwall College Business), “was such an inspiring evening,” according to Sarah Stott, fundraising manager at Children’s Hospice South West.

“We were delighted to be part of these celebrations, hearing the great learning journeys of apprentices, individuals and businesses across the South West and we thank CCB Training for supporting our special cause.”

The eleventh annual Excellence in Business Training Awards event is sponsored by Pirate FM, with media support from Business Cornwall.  The awards recognise exceptional training and development in organisations across the South West; celebrating those companies that develop their staff through training and as a result have seen exceptional business successes. 

This year saw double winners Fugro Geoservices proudly accept the Skills Apprentices of the Year (19+years old) and the Individual Champion to Staff Development.

Mark Peters, Managing Director, Pirate FM who judged the Skills Apprentice of the Year category said the “sheer scale of achievement George has accomplished is incredible”.

“From training to use specific pieces of technical equipment, to being trusted to work on international projects and troubleshoot problems on his own in emergency callout on large Rigs, saves the business valuable time, where down time on vessels can run into thousands of pounds, is outstanding,” he continued.

Pendennis Shipyard won the Outstanding Commitment to Apprenticeships Medium/Large Business.

Claire Talbot, Devon Chamber of Commerce who judged the said it was “clear apprentices are integral to Pendennis’s company plans for the future”.

“With an impressive increase in the number of people aged 30 and under employed at Pendennis, their apprentices are actively encouraged to progress within the company resulting in 17.5% of their management team being former apprentices and 95% of their 200 plus apprentices they have supported over the years remain employed,” she added.

Plymouth-based Wolf Minerals won the Outstanding Commitment to Training Medium Business. Judge, Mel Colton-Dyer from Cornwall Chamber of Commerce said Wolf Minerals had invested in, and developed, every part of its labour force from Apprentices to senior leaders.

“Not only have they adopted best practice they have taken the next steps to ensure the sustainable progression and growth of their workforce,” she added.

Raoul Humphreys CEO of The Cornwall College Group, opened the evening and congratulated all nominees on their success. 

“The standard of nominations this year was exceptional,” he said. “The winners deserve particular praise for being recognised as the best in their category.  It’s been a wonderful night of entertainment and celebrations and I’ve been humbled to be part of it.  Congratulations to all the shortlisted companies and individuals and to our winners tonight.”

 

Full list of winners and runners-up:

Outstanding Commitment to Apprenticeships Small Business

Sponsored by Concorde Group

Winner:

P Chapman Construction

Runners-up:

Nicholson Electrical

YGS Landscapes

 

Young Apprentice of the Year (16-18 years old)

Sponsored by Cornwall Care

Winner:

Kyra Varney, Talland Bay Hotel

Runners-up:

Maddy Geen, The University of Exeter

Nick Gidley, The Victoria Hotel, Sidmouth

 

Outstanding Commitment to Apprenticeships Medium/Large Business

Sponsored by Children’s Hospice South West

 

Winner:

Pendennis Shipyard

Runners-up:

Coastline Housing

Ocean Housing Group

 

Skills Apprentice of the Year (19+ years old)

(Agriculture, Engineering & Construction)

Sponsored by Pirate FM

Winner:

George Autie, Fugro Geoservices

Runners-up:

Gareth Jones, The Wrigley Company

Kirsty Birch, Ministry of Defence, Defence Equipment and Support

 

Outstanding Commitment to Training Small Business

Sponsored by Cornwall and Isles of Scilly Skills Hub

Winner:

Parnell Engineering Advanced

Runners-up:

Fit N Fun Kids

James Kittow – Butcher & Grazier

 

Professional Apprentice of the Year (19+ years old)

(Health & Wellbeing, Horticulture, Hospitality & Professional Services)

Sponsored by Business Cornwall

Winner:

Alexandra Dunn, Shepherds Chartered Tax Advisers & Accountants

Runners-up:

Daniel Rosevear, Yelverton Golf Club

Rebecca Doidge, Torbay & South Devon NHS Foundation Trust

 

Outstanding Commitment to Training Medium Business

Sponsored by CCB Training

Winner:

Wolf Mineral

Runners-up:

Driveline GB

Polymermedics

 

Individual Achievement

Sponsored by Unlocking Potential

Winner:

Catriona Wilson, Positive Intent Therapies at The Powder Room

Runners-up:

Charlotte Woodhead, Torbay and South Devon NHS Foundation Trust

Josh Stevens, Robinson Reed Layton

 

Outstanding Commitment to Training Large Business

Sponsored by The Centre of Housing and Support

Winner:

Ocean Housing Group

Runners-up:

Coastline Housing

Tulip

 

Individual Champion to Staff Development

Sponsored by Sapience HR

Winner:

Danny Worrall, Fugro Geoservices

Runners-up:

Jill Carr, Pendennis Shipyard

Steve Hancock, Parnall Engineering Advanced

 

If you’re interested in nominating your company for an Excellence in Business Training Award, the organisation for next year’s event is already underway.  To register your interest and receive an alert when nominations are open, please email hello@ccbtraining.co.uk or visit www.ccbtraining.co.uk/ebta.

Excellence in Business Training winners announced